Aktuální zajímavé zprávy a odkazy

Bush a jeho vysněná paměť a život

Bývalý německý kancléř Gerhard Schröder popírá tvrzení amerického prezidenta George Bushe, že mu slíbil podporu pro válku v Iráku a pak kvůli německým parlamentním volbám cukl. Podle něj je to lež.....celý článek novinky.cz

Prezident George W. Bush po teroristických útocích na výškové budovy Světového obchodního centra v New Yorku 11. září 2001 nařídil sestřelit každé letadlo, které zůstane ve vzduchu. Když teroristé s dalším uneseným strojem havarovali v Pensylvánii, domníval se, že letadlo sestřelila armáda....celé ZDE.


Bývalému americkému prezidentovi Georgi W. Bushovi se ještě dnes dělá špatně, když si vzpomene, že se v Iráku nenašly žádné zbraně hromadného ničení. Bush to píše ve své knize vzpomínek, která se chystá k vydání a z níž ve středu znovu citovala americká média....celé ZDE.


Až mě docení
, tak už budu mrtvý, řekl Bush
Americká stanice NBC v pondělí večer místního času odvysílala rozhovor s někdejším americkým prezidentem Georgem Bushem mladším. Pořad předcházel vydání jeho pamětí nazvaných Okamžiky rozhodnutí (Decision Points), které se v USA objeví na pultech v úterý. Jde o první rozhovor od chvíle, kdy před dvěma lety opustil prezidentský úřad....celý článek ZDE.
Bush: Waterboarding
zabránil teroristickým útokům v Londýně
Bush ve svých pamětech i v rozhovoru pro britský list obhajoval waterboarding, který používali američtí agenti při výsleších lidí podezřelých z terorismu. Waterboarding je simulace topení, přes obličej se oběti lije voda, ten se okamžitě začne dusit. Bush ale nyní tvrdí, že tato technika pomohla získat americkým tajným službám informace, díky kterým se podařilo zabránit útokům na londýnském letišti Heathrow a finančním středisku Canary Wharf....cele s video reportáží ZDE.

Pozoruhodná odhalení se týkají personálních rozhodnutí, které bývalý prezident (ne)učinil. Z těch, k nimž nedošlo, je nejzajímavějším přiznání, že před volbami v roce 2004 zvažoval možnost, že by na kandidátce vystřídal viceprezidenta Dicka Cheneyho a nahradil ho senátorem z Tennessee Billem Fristem.
Ministr obrany Donald Rumsfeld měl ze své funkce podle Bushe zmizet daleko dřív, problém podle něj byl najít za něj náhradu. S nabídkou na řízení Pentagonu se dokonce obrátil i na někdejšího nejbližšího spolupracovníka svého otce, bývalého ministra zahraničí Jamese Bakera, ten však návrat do vládních služeb odmítl.

Jak Bílý dům nezhynul po biologickém útoku

Bush nechává nahlédnout do zákulisí prezidentského úřadu bezprostředně po teroristických útocích z 11. září 2001. Velmi živě vykresluje situaci, kdy měsíc po teroristických útocích propadl Bílý dům panice, že všichni jeho klíčoví činitelé byli zasažení biologickým útokem. ...celé ZDE.

V jedné z kapitol knihy bývalý americký prezident píše o tom, jak se během své vlády zaměřoval na šíření svobody ve světě. Vyjadřuje přitom naději, že Spojené státy budou i nadále podporovat disidenty v "izolovaných výspách tyranie", jako jsou Bělorusko, Súdán, Barma či Kuba. "Když jsou lidé nakonec osvobozeni, jsou to často disidenti a vězni - lidé jako Václav Havel a Nelson Mandela - kdo se stanou vedoucími činiteli svých svobodných zemí," uvedl Bush.
Bush v Praze

Bush jako prezident navštívil Prahu dvakrát. Poprvé se tak stalo v listopadu 2002, kdy tu byl na summitu Severoatlantické aliance. Kromě jednání v rámci summitu se setkal s prezidentem Havlem i premiérem Vladimírem Špidlou.

Podruhé Bush přicestoval v červnu 2007. Setkal se s prezidentem Václavem Klausem, tehdejším premiérem Mirkem Topolánkem či bývalým předsedou ČSSD Jiřím Paroubkem. Hovořilo se o zrušení vízové povinnosti pro Čechy a o záměru postavit v Česku radar v rámci protiraketového štítu.

Podruhé českého prezidenta zmiňuje, když vzpomíná na to, jak jej často na oficiálních zahraničních návštěvách kromě manželky Laury doprovázely i dcery Barbara a Jenna. "Setkávaly se s fascinujícími a inspirujícími lidmi, jako je Václav Havel či liberijská prezidentka Ellen Johnsonová Sirleafová," napsal bývalý americký prezident....celé ZDE.

Žádné komentáře:

Okomentovat