Aktuální zajímavé zprávy a odkazy

Pod aktovkou USA nikdy konec válkám

USA chtějí v Afghánistánu válčit ještě nejméně čtyři roky

(takže oni nechtějí tu zemi "spravit a uklidnit" oni chtějí jen a jen válčit. O tom to celé je. A my ČR jim tam posíláme vojáčky a naši důchodci nemaj co žrát)

Spojené státy chtějí v Afghánistánu bojovat ještě nejméně čtyři roky. Deníku The New York Times to řekly zdroje z americké administrativy. Bílý dům podle listu nicméně stále trvá na ohlášeném začátku stahování vojáků ze země příští rok v létě.
Američtí vojáci v Afghánistánu

Washington chce ale zároveň povstaleckému hnutí Tálibán a Afgháncům dát najevo, že nepůjde o významný odchod vojáků a že USA tamní bojiště neopouštějí.

Povstalci podle amerického listu úspěšně namlouvají Afgháncům, že se v roce 2011 ze země stáhne všech 100 000 amerických vojáků. Lidé pak například nejsou ochotni se spojenci spolupracovat, protože se bojí odplaty Tálibánu po odchodu aliančních vojáků. Američané proto hodlají dát jasně najevo, že v zemi nadále zůstávají a hodlají tam bojovat nejméně do konce roku 2014.

Spojené státy zaútočily na Afghánistán na podzim 2001, když tehdy vládnoucí hnutí Tálibán odmítlo vydat teroristu Usámu bin Ládina. Ten v zemi navíc pobýval jako vážený host režimu a al-Káida zde měla výcvikové tábory.

Tálibánský režim byl rychle svržen, ale jeho představitelé, stejně jako představitelé al-Káidy s bin Ládinem v čele, unikli. Od té doby nabývá Tálibán na síle. USA letos výrazně posílily vojenskou přítomnost v Afghánistánu, nepříznivý vývoj konfliktu se jim ale zatím nepodařilo zvrátit.

Zdroj novinky.cz

Obamova popularita v zemi v posledních dvou letech hodně klesla. Jeho zvolení přitom Indonésie bouřlivě vítala, protože tam v dětství Obama strávil čtyři roky. Z Iráku se sice Američané stáhli, ale válka v muslimském Afghánistánu se eskaluje a mnohými je vnímána ne jako boj proti radikálům z Tálibánu, ale jako proti islámu....celé ZDE.

Rostoucí vojenskou moc Číny má vyvážit obří základna USA na Guamu
Spojené státy plánují na tichomořském ostrově Guam vybudovat novou obří základnu za téměř 13 miliard dolarů (přes 230 miliard korun), napsal v pondělí britský deník The Daily Telegraph. Má být reakcí na rostoucí vojenskou moc Číny v oblasti.....celé ZDE.


Pentagon se děsí, server zveřejní 400 000 dokumentů z Iráku
Pentagon se připravuje na odtajnění až 400 000 dokumentů, které připravuje internetový portál WikiLeaks. Dokumenty se týkají irácké války a podle ministerstva obrany USA by mohly být zveřejněny už v pondělí nebo úterý. Rozsah škod a důsledky stanoví zvláštní tým Pentagonu, který má 120 členů....celé ZDE.

Žádné komentáře:

Okomentovat