Aktuální zajímavé zprávy a odkazy

Benzín, nafta zase na nic, ale utajeně

Seznam špatných pumpařů od ČOI

Cílem Kverulanta bylo zveřejnění seznamu všech pumpařů, kteří se nás pokoušejí okrádat. Cíl byl splněn a odvoláním ředitelky ČOI dokonce překročen. Kauza však pokračuje soudem s ČOI.

Tak nám Česká obchodní inspekce (ČOI) prý zase odhalila rekordní výskyt špatného benzínu a nafty. A jako každý rok nám prý zase neřekne, kdo a kde se nás snaží okrást. Kverulant se s tímto stavem nesmířil a po ročním marném čekání na soud s ČOI zvolil jinou taktiku. Poslal na ČOI dva, na sobě nezávislé, dotazy. Nejprve se zeptal na seznam všech kontrol a po čase na seznam všech pump, které prošly. Kverulant porovnal oba seznamy a zde je výsledek:

Výše uvedený seznam je možné stáhnout zde. Seznam všech kontrol si můžete stáhnout zde a seznam všech pump, které prošly, zde. Vyjádření některých pumpařů, kteří se cítí poškozeni, je možné stáhnout zde.

Zveřejnění seznamu vyvolalo velkou mediální odezvu:

ČOI na zveřejnění seznamu nejprve reagovala prohlášením, že Kverulantovi nikdy žádné seznamy neposkytli. Když se tato lež stala neudržitelnou, přestala ČOI komunikovat zcela. Po týdnu se ČOI rozhodla vysmát daňovým poplatníkům vydáním další tiskové zprávy o tom, že prý zase odhalila rekordní výskyt špatného benzínu a nafty a opět neřekla, kdo a kde se nás snaží okrást. Po dalších třech týdnech mlčení byla ředitelka ČOI odvolána z funkce.

Do čela ČOI byl jmenován nový ředitel Jan Štěpánek. Kverulant vyzkoušel, zda nové koště lépe mete a položil ČOI nový dotaz na kontroly v roce 2010. ČOI tentokrát ani nestihla zamítnout Kverulantův dotaz v zákonné lhůtě. Natož poskytnout seznam. Pan ředitel měl patrně jiné starosti. Bylo třeba vyzkoušet houpací žirafu:

A pak jí zakázat vydat o tom tiskovou zprávu:

Je zvláštní, že žirafě to ČOI dokáže pěkně natřít, ale před nepoctivými pumpaři už takovou odvahu nemá. ČOI za naše peníze kontroluje a soustavně nám odmítá sdělit, na co přišla. Ročně nás tato kontrola přijde na 24 milionů Kč. Kverulant si myslí, že ČOI by výsledky kontrol měla pravidelně zveřejňovat a soudí se o to. Dále jsou uvedeny informace o Kverulantově soudním sporu s ČOI.

V roce 2009 Kverulant vyzval ČOI, aby mu sdělila, kdo a kde se nás snaží okrást. ČOI odmítla. Odůvodnění je plné absurdních výmluv jako například:

Z této logiky vyplývá, že není možné zavřít žádného zloděje, protože nejsme schopni pochytat všechny. ČOI dále pokračuje:

Ó hrůzo, veřejnost by se dozvěděla i kdo se nás snaží okrádat točením podměrečného piva!

Kverulant se proti rozhodnutí ČOI odvolal na příslušné ministerstvo. Jeho odvolání bylo opět zamítnuto. Odůvodnění je trochu jiné, ale podobně absurdní:

Takže si za to, že nám ČOI neřekne, kdo krade, můžeme vlastně sami. Ministerstvo správně tuší, že nás nebude zajímat, že jedna nebo dvě čerpací stanice ze sta okrádajících změnila majitele. Už jí možná neprovozuje zloděj Pepa, ale opravdu hodný Karel. Kverulantovi se zdá tahle logika groteskní a tak na ČOI podal žalobu. ČOI se k žalobě již vyjádřila a zase je to veselé:

Žaloba byla podána v srpnu 2009. Po mnoha urgencích bude první jednání nařízeno v lednu 2011. Kverulant je přesvědčen, že soud sice nemůže prohrát, ale pravomocného rozsudku by se nemusel dožít. Po zvěřejnění Kverulantova seznamu, vytáhl do boje i statečný ministr průmyslu a obchodu. Ve vládě předložil novelu zákona, která by měla ČOI uložit povinnost špatné pumpaře zveřejňovat. Panu ministrovi však jde spíše o politické body než o skutečný stav. Novela začně platit nejdřív na podzim 2011. Pan ministr, jako nařízeny ČOI, by prostě mohl ČOI nařídit seznamy zveřejňovat. Ale to by bylo asi moc odvážné. Více v reportáži Českého rozhlasu:

Třeba i Vám zničila špatná nafta motor jenom proto, že na Vás pan pumpař vydělal pár korun. Třeba se ani Vám nelíbí, že platíte ČOI a ta podporuje okrádání, místo aby jednala v zájmu veřejnosti. Třeba se Vám ani nezamlouvá, že ministerstvo tomu fandí. Jestli Vám to vadí, dejte Kverulantovi vědět zde.

Chcete-li Kverulanta finančně podpořit, můžete tak učinit zde. Kverulant očekává dlouhý a drahý soudní spor a to nejen s ČOI. Kverulant počítá, že ho budou žalovat i nepoctiví pumpaři, jejichž jména zveřejnil.


info@kverulant.org

ZDROJ - celý článek, s fotkama, tabulkou pump a jiné http://www.kverulant.org/pumpari.html

Žádné komentáře:

Okomentovat