Aktuální zajímavé zprávy a odkazy

Revizore boj se, jdem po tobě

Černí Pasažéři United - Praha


O co tu jde?
O jízdu na černo, chtělo by se hned říct, ale omyl, jde tu o mnohem víc...každopádně, jízda na černo je bezesporu ta nejzábavnější část celé téhle záležitosti. Už jste slyšeli o OpenCard? Špatný vtip, já vím...no každopádně o tu tady jde také. No a potom ještě o nové pravomoci, které revizorům nedávno přiřkl Nejvyšší soud a plánované zavádění turniketů v městské hromadné dopravě. To je ve zkratce to hlavní...jestli toho může být víc se časem teprve uvidí.O co tu jde, detailněji...
Upřímně (a na plnou hubu), připadá mi, že s námi Magistrát hlavního města pěkně vyjebává. Ano, primárně tu mám na mysli úspěšně dokončený tunel zvaný OpenCard (kdo tipoval Blanku, tak nebyl daleko od pravdy, ale psal jsem jasně "dokončený" a "úspěšně"), a pak o další plánovaný drobný tunýlek ve výši 3,5 miliardy, které jako mávnutím kouzelného proutku schramstne zatraceně lukrativní zakázka na provoz turniketů v MHD...OpenCard se moc nechytla, tak nám ji nakázali a projistotu si to posychrovali zvýšenými pravomocemi revizorů. Co s tím uděláme? Ke konkurenci jak je známo přejít nemůžeme a to z prostého důvodu, že tu prostě žádná konkurence není. Z nehlubších hlubin lidké zoufalosti byla tudíž založena unie černých pasažérů - Černí Pasažéři United reflektují znepokojenost se způsobem řízení veřejné městské dopravy, která nejde na ruku cestujícím, ale všem ostatním. Cílem Černých Pasažérů United je přetvořit městskou hromadnou dopravu tak, aby byla nejvýhodnější opět pro cestující. Vtipné na celé věci je to, že o podobě této naší přeměny rozhodne Magistrát, avšak tentokrát ne ze své vůle, ale svým vlastním svědomím...a rozhodne o tom svědomí již vykonaných "činů"...jak toho chci docílit? Čtěte dále...

OpenJackpot

Chachá...teď to teprve začne být zábavné. Už jste koukali na stránky OpenCard? Pokud ne, tak vám musím doporučit sekci o jejím zabezpečení, dočtete se, že zneužití údajů z OpenCard je "naprosto nemožné", protože karta je chráněna asi tak milionem šifrovacích kódů...no uvidíme...TÍMTO TOTIŽ OFICIÁLNĚ VYHLAŠUJI SOUTĚŽ O CRACKNUTÍ SLAVNÉ A NEDOBYTNÉ OPENCARD. Každá správná soutěž však musí mít výhru o kterou se bude hrát. Ano správně, tím je náš OpenJackpot. A protože je to "otevřený" jackpot, není jeho výše pevně stanovena. Funguje to následovně: začínám u sebe, ale kdokoliv se může přidat. Pokaždé, když pojedu načerno, připíšu do jackpotu 26Kč (cena jedné jízdenky) a aktualizuji jeho výši zde na stránce (jako motivaci ;-). Hned vedle je počítadlo a formulář, pomocí kterého může kdokoliv z vás "přislíbit" načerno proježděnou částku do jackpotu. Nebojte se, není zde žádný účet na který máte peníze posílat ;-). Ty si zatím necháte u sebe a teprve v den zúčtování se rozhodnete zda je nakonec pošlete na účet přímo vítezi nebo ne. Ale počkat, to stále ještě není vše. Co když vážně nikdo OpenCard nedokáže cracknout? Pak je vítězem Magistrát a na obsah OpenJackpotu má stejný nárok. Kromě toho - aby to bylo ještě zajímavější, přihazuji celou tuhle "službu" v sázku. Pokud nikdo nedokáže OpenCard cracknout do půl roku, smažu tuhle i všechny ostatní navázané stránky, ukončím své aktivity a ano, pořídím si OpenCard ;-). Pokud se to však někomu povede, pojedeme hezky dál, s ambicí rozjet funkční, organizovanou a neustále se rozšiřující síť černých pasažérů, ke které přihodím jako trest ještě přeposílání SMS jízdenek a službu "Ulov si svého revizora", protože pardon, ale za těch 800 mega nebo kolik, byste to fakt měli mít dostatečně posychrovaný. To je fér nabídka ne? Co ale ještě nevíte je, co tenhle spojenecký systém pro černé pasažéry dokáže...

Černí Pasažéři United
To že revizoři mají nyní nové pravomoci zde už bylo zmíněno, proto musí být černoši nyní ještě více ostražití a ještě více rychlí...a nebo...a nebo musí mít přístup k těm správným informacím ;-). A o tom to celé je, o informacích. Pro naše účely můžete využívat čtyři internetové služby:

Twitter
Asi už jste o něm slyšeli. Skvělá věc tenhle Twitter. Jednu dobu se přes něj kdosi pokoušel přeposílat SMS jízdenky, ale hned jak na něj hoši z DPP trochu zatlačili, nadělal si do gatí a službu vypnul. To nebude náš případ...ale zpátky k pointě. Twitter je neplacená služba přístupná z jakéhokoliv počítače, ale také z většiny telefonů. Celý princip spočívá v tom, že pokud někdo zmerčí revizora, pošle stručný tweet s časem a místem jeho výskytu do naší centrály, odkud se automaticky rozešle všem přihlášeným černým pasažérům. Kromě toho se však všechny zmínky o výskytu a pohybu revizorů zanášejí do plánu města na veřejně přístupné Google mapě (viz. níže).

p.s: a nezapomeňte ještě přelítnout Poslední pokyny dole na stránce, než se na to s nadšením vrhnete ;-).

Google maps
No jo, vážně je možné tam zanášet přesná místa výskytu a dokonce i pohybu revizorů. Ze začátku ta mapa bude asi k ničemu, ale časem se na ní krásně ukáže, na kterých místech, linkách a v kterou dobu se revizoři nejvíce vyskytují. A to už určitě cenná informace je ;-).

YouTube
Pak tu ještě máme YouTube kanál s instruktážním videem, které je zde spíše pro účely sdílení (a tedy šíření) v rámci všech možných i nemožných sociálních sítích (a klidně i pomocí starých dobrých emailů).

Google groups
A nakonec diskuzní skupina na Google groups, která slouží jednak jako diskuzní skupina (překvapivě :-), ale hlavně jako crackovací knowledgebase...to znamená místo, kde mohou uchazeči o OpenJackpot sdílet své zkušenosti s crackováním karty. Troufám si totiž tvrdit, že týmová spolupráce zde bude naprosto nezbytná...takže, moji drazí aspiranti, jste zde více než vítáni ;-).

Facebook (to be done)
Stránka na všemi milovaném Facebooku zatím není (ač byla v plánu). Je to proto, že založit novou stránku může jen ten, kdo má na FB nějaké přátele. S novým účtem si tedy neškrtám. To ale zas až tak nevadí, učelem stránky stejně nemělo být přeposílání informací o revizorech, ale pouze informování o aktuální výši OpenJackpotu (což se dozvíte i zde), případně dalších zajímavostech okolo ČPunited (což se asi také dozvíte i zde). To kvůli "otevřenosti" této sociální sítě, aby z vás členství na této stránce neudělalo černého pasažéra nebo komplice a bylo tedy maximálně bezpečné i z vašeho "privátního" profilu ;-). Pokud jste však skutečně vášnivými příznivci Facebooku a mermomocí tam chcete černé pasažéry, vyhledejte osobu Maestro Smiley a přidejte si ji mezi přátele. Když se vás takhle pár sejde, slibuji, že tam tu stránku založím ;-).

Důležité pokyny
Pakliže jste se rozhodli že do toho půjdete, bude vás asi zajímat co je třeba pro to udělat. Primárně, založit si účet na Twitteru (pokud ho ještě nemáte). Doporučuji však založit nový a čistý účet určený výhradně pro tyto účely. Následně kliknout na Follow na naší stránce. Téměř hotovo. Pak už zbývá si jen zapamatovat formát zprávy, kterou budete tweetovat ze svého účtu v momentě kdy zmerčíte revizora.

Revizorský Sonar
Je nová metoda jak lépe zmapovat MHD pro účely černého pasažéra. Informace o výskytu revizora je pro nás klíčová, ale než nás bude dost na to, abychom byli vždy všude, těžko zachytíme všechny revizory. Pohyb v MHDčku tak pro nás stále znamená určitý hazard. K jeho výraznému snížení má dopomoci princip sonaru. Jak to funguje? Vcelku jednoduše. Pro černého pasažéra má informace o tom, kde se revizoři právě nevyskytují minimálně stejnou hodnotu jako kde zrovna odchytávají. Proto zavádíme do našeho informačního systému také přeposílání zpráv s bezpečnými místy. Je jasné, že zde jde primárně o metro, protože informace o tom, že v desítce jedoucí v 7:35 z Míráku nikdo není má minimální hodnotu. Klíčové jsou hlavně přestupní stanice metra, ale v podstatě ideální bude, pokud vždy pošlete info o stanici na které nastupujete a vystupujete. Spolu s časovým údajem samozřejmě. Syntax zprávy se musí trochu lišit, aby se v tom potom dalo orientovat.

Když je vzduch čistý: d revizoripraha volno čas místo linka
Když kápnete na revizora: d revizoripraha čas místo linka upřesnění

Tedy např.: d revizoripraha 8:25 Můstek =B= Nad schody když tam budou, nebo d revizoripraha volno 0:15 Florenc =C= když bude vzduch čistej. To by mělo stačit, zase to nesmíme moc překombinovat ;-)

p.s.: Soukromé dotazy a zprávy neposílejte přes Twitter, ale písněte mi na mail, protože jinak to půjde rovnou do éteru ;-).

Proč používat naši Direct message místo již zaběhnutého hashtagu #revizori?
Jednak protože budete dostávat informace automaticky na svůj Twitter účet, ale primárně proto, že díky tomu se náš systém nedá zaspamovat (ať už úmyslně či neúmyslně). A věřte, že na zaspamování hashtagu stačí jednoduchej skriptík, případně tlupa kancelářskejch krys ochotně plnících rozkazy svého nadřízeného ;-). Pokud by si někdo něco takového zkusil u nás, tak ho prostě bloknem :-D.

Takže černí pasažéři...NAHOĎTE SVŮJ SONAR! ;-)


Masivní letáková kampaň ČPunited

Milí černí pasažéři, je nanejvýš jasné, že efektivita našeho systému roste geometricky s narůstajícím počtem aktivních černých pasažérů. Deset černých pasažérů má jen minimální naději, že dokáže zmapovat všechny revizory v terénu. Stovce tu půjde určitě lépe a věřím, že takovejch deset táců už by sakra dokázalo vzít revizorům vítr z plachet. Proto vás tedy tímto žádám o pomoc s naší masivní letákovou kampaní. Ke stažení jsou zde připraveny letáky, které si můžete vytisknout a začít s nimi šířit naše slovo ;-). Pokud jezdíte často tramvají a busem, tak doporučuji leták "Guerilla-tram", který je vyhotoven v přesné velikosti pro použití v plastových rámečcích na žlutých madlech, případně si je můžete nechat vyrobit jako samolepky. Na dalších velikostech pro různé velikosti rámečků použitých v prostředcích MHD se pracuje ;-). Á čtyřkový leták je potom vhodný zejména pro ležérní pohození na rušných místech ve školách, kavárnách a klubech.

Pak tu máme tři nové samolepkové letáky pro podzemní guerillu určenou především pro stanice Metra. Výběr a užití je čistě na vás ;-).

Zdroj a samolepky ke stažení ZDE

2 komentáře:

  1. Ahoj, nemyslim si, ze je dobrej napad tristit scenu. @mhdpraha, ktera krome oficialnich vyluk dpp, preposila vsem followerum jak aktualni dopravni zadrhele, tak informace o revizorech. Az na oficialni vyluky je vse hlaseno vlastnimi followery. Vase "nova" sluzba jen kopiruje tretinu toho, co uz jede rok a ctvrt.

    OdpovědětVymazat
  2. nerozumim, kde ze takovato sluzba funguje? ma nějaké stránky? nebo je to ofiko, no to asi ne?
    A taky je tam soutěž na crack opencard? Proc se o tom nevi? KDo to dělá?
    diky za odpověd

    OdpovědětVymazat