Aktuální zajímavé zprávy a odkazy

V ASTANĚ O OBSE

Ve vylidněné Astaně se rozhoduje o budoucnosti OBSE

OBSE (Organization for Security and Cooperation in Europe)
Mezinárodní vojensko-politická organizace OBSE
Zkratka:
OBSE
Název CZ:
Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě
Originální název:
Organization for Security and Cooperation in Europe
Datum vzniku:1975Počet členů:55Sídlo:Kodaň, Praha


AKTUALIZOVÁNO: Samotný summit skončil ve čtvrtek všeobecnými rozpaky. Delegáti místo Akčního plánu, který měl OBSE nasměrovat do budoucnosti, přijali jen nicneřešící vzpomínkovou deklaraci. Summit se tak do dějin zapsal především vzájemným obviňováním Ruska a Gruzie a chvalozpěvem italského premiéra Silvia Berlusconiho na autokratického prezidenta Kazachstánu Nursultana Nazarbajeva.

"Pořádáním summitu OBSE se Kazachstán stává hrdinou mezinárodní scény a získává si tak zasloužený respekt a prestiž," nešetřil chválou Berlusconi. Ve svém projevu před vyjevenými delegáty obzvlášť vyzdvihoval krásu nového hlavního města Astany...celý článek a zajímavé foto.

------------------------------------------------------------------------------------------------

Samotný summit skončil ve čtvrtek všeobecnými rozpaky. Delegáti místo Akčního plánu, který měl OBSE nasměrovat do budoucnosti, přijali jen nicneřešící vzpomínkovou deklaraci. Summit se tak do dějin zapsal především vzájemným obviňováním Ruska a Gruzie a chvalozpěvem italského premiéra Silvia Berlusconiho na autokratického prezidenta Kazachstánu Nursultana Nazarbajeva.

"Pořádáním summitu OBSE se Kazachstán stává hrdinou mezinárodní scény a získává si tak zasloužený respekt a prestiž," nešetřil chválou Berlusconi. Ve svém projevu před vyjevenými delegáty obzvlášť vyzdvihoval krásu nového hlavního města Astany.

Zdroj: http://zpravy.idnes.cz/jak-berlusconi-na-summitu-ve-stepnim-disneylandu-velebil-vudce-kazachu-1n0-/zahranicni.asp?c=A101203_225737_zahranicni_aha


První summit Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) po jedenácti letech začal ve středu v kazachstánské metropoli Astaně.

(vrcholné hlavy mají sraz a zas a zas nas okradnou o nás, naší svobodu a majetek. A hle kde se schazi páni a dámy inlumináti. Ano v Astane to jest, v jejich sídle v kazašké stepi, jež zaslíbeno satanovi jest.)

Vrcholná schůzka na nejvyšší úrovni se koná poprvé od roku 1999, kdy akci hostil Madrid. Do Astany se sletěly desítky prezidentů, šéfů vlád nebo ministrů zahraničí. Mezi nimi šéfka americké diplomacie Hillary Clintonová, ruský prezident Dmitrij Medvěděv nebo německá kancléřka Angela Merkelová. Za Česko se akce účastní ministr zahraničí Karel Schwarzenberg, který včera na plénu vystoupil s projevem.

„Mé vystoupení bylo hlavně o tom, abychom došli k závěrům, které něco znamenají, abychom závazky, které jsme učinili dříve, konečně také splnili. Prostě abychom se vrátili k práci, místo abychom jenom opakovali krásné fráze,“ řekl novinářům bezprostředně po projevu ministr.

Z ostatních projevů Schwarzenberg ocenil především řeč Clintonové. „Jasně stanovila, o co jde. Tedy nejen o zachování míru, ale také lidských práv,“ podotkl šéf české diplomacie.

„Zajímavé, někdy až zábavné bylo, že politici, kteří mají k těmto všem věcem odtažitý vztah, se dušovali, že bojují za demokracii, svobodu a lidská práva. Je docela dobré, že už si nikdo netroufá říci, že je proti tomu,“ dodal. Pro špatný stav demokracie bývá také kritizován pořadatelský Kazachstán.

Řada státníků se včera netajila, že OBSE prochází krizí identity. Reformy v organizaci navrhoval Medvěděv stejně jako Clintonová.
Státníci chtějí reformu

„Je třeba OBSE modernizovat - styl i formu jeho akcí. Ve skutečnosti organizace začala ztrácet svůj potenciál, to je třeba říct otevřeně,“ uvedl ruský prezident.

Ostatní státníci ve svých řečech nabádali k dodržování demokratických standardů a neporušování lidských práv. Žhavým tématem byla bezpečnostní situace ve střední Asii, zvláště v Afghánistánu a Kyrgyzstánu. Důležitým bodem bylo i zvládnutí tzv. zamrzlých konfliktů, tedy situací okolo některých separatistických oblastí v Evropě. A ať už v moldavském separatistickém Podněstří nebo gruzínské Jižní Osetii a Abcházii hraje klíčovou roli Rusko, které má v těchto neuznaných republikách vojenské jednotky. Ty jsou ale trnem v oku Západu.

Vyvrcholením summitu by mělo být přijetí tzv. akčního plánu, jeho schválení ale stále není jisté, neboť je potřeba souhlasu všech členů OBSE. Právě případné přijetí tohoto dokumentu a jeho podoba rozhodnou o úspěšnosti akce, ale i o dalších perspektivách organizace.
Minsk se vzdal Uranu

Svých zásob vysoce obohaceného uranu do roku 2012 se včera na okraj summitu Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) v Astaně slíbil vzdát Minsk. Po setkání s americkou ministryní zahraničí Hillary Clintonovou to řekl její běloruský protějškem Sjarhejem Martynavem.

Clintonová Bělorusku veřejně poděkovala. „Chci veřejně poděkovat Bělorusku za rozhodnutí vzdát se zásob vysoce obohaceného uranu. Je to velmi podstatný a důležitý krok,“ prohlásila.... zdroj novinky.cz


Astana, která slavila 12 let, hostí zasedání OBSE (Video)Summit OBSE, ktorej predsedá v roku 2010 Kazachstan, je však terčom kritiky ľudskoprávnych aktivistov, ktorí poukazujú na nedodržiavanie práv v krajine, čo ju diskvalifikuje na organizovanie takýchto mítingov o kolektívnej bezpečnosti. Summit OBSE v Astane je vôbec prvým od roku 1999, kedy sa lídri organizácie stretli v Istanbule. Hlavnú zásluhu na jeho konaní má kazašský prezident Nursultan Nazarbajev. Na summite sa zúčastňuje 28 hláv štátov vrátane desiatich premiérov. Do Astany pricestujú aj americká ministerka zahraničia Hillary Clintonová a nemecká kancelárka Angela Merkelová. Francúzsko bude zastupovať premiér Francois Fillon.

Summit môžu zatieniť informácie zverejnené na portáli Wikileaks, podľa ktorých diplomati poukázali na plytvajúci životný štýl kazašských lídrov. Podľa WikiLeaks prezident Nazarbajev trávi väčšinu času na majetku v Spojených arabských emirátoch a premiér miluje nočné kluby v hlavnom meste.

ASTANA na Wikipedii

ASTANAna nwoo.sk

Futuristické, okultistické město prostoupené symboly Nového světového pořádku a vzývající nejstarší náboženství v historii lidstva – kult Slunce.....na zvedavec.org

OBSE na wikipedii
Žádné komentáře:

Okomentovat