Aktuální zajímavé zprávy a odkazy

Maďaří nechtějí GMO kukuřici - a my?

Maďarsko zničí všechna geneticky modifikovaná kukuřičná pole od Monsanta


V březnu Maďarsko představilo nové nařízení, podle kterého musí být geneticky modifikovaná semena kontrolována před jejich uvedením na trh. Nicméně některá geneticky modifikovaná semena byla dána farmářům, aniž by si toho byli vědomi.

Jako výsledek bylo nalezeno a zničeno skoro 1 000 akrů (cca 404 hektarů) kukuřice z geneticky modifikovaných semen napříč Maďarskem. Zástupce státního tajemníka ministerstva pro rozvoj venkova Lajos Bognar řekl, že GM kukuřice byla zaorána a pyl se z ní nerozšířil.

Planetsave hlásí:
„Na rozdíl od některých členských států EU, jsou GM semena v Maďarsku zakázána. Kontroly budou pokračovat navzdory tomu, že jsou obchodníci povinni zajistit, aby jejich semena nebyla geneticky modifikovaná, řekl Bognar.“

Spojené státy mezitím začínají vidět následky široce rozšířených geneticky modifikovaných organismů. V polovině 90. let Monsanto představilo geneticky modifikovaná semena odolná vůči vlastnímu herbicidu Roundup. Dnes jsou tyto plodiny po celých Spojených státech – 94 procent sójových bobů a více než 70 procent kukuřice a bavlny obsahuje gen rezistentní vůči Roundupu.

Ale když je půda dávkována jen jedním herbicidem po celá léta, ekosystémy se přizpůsobí. Roundupu odolné superplevely se dostávají mimo kontrolu. A problém se jen zrychluje, protože odolné plevele jsou hnací silou jejich neodolné protějšky.

Podle Mother Jones:
„Tyto plevele se přizpůsobují rychleji a důrazněji, dusí pole a tak zanáší zavlažovací kanály, že voda nemůže projít.“

Překlad článku Hungary Destroys All Monsanto GMO Corn Fields
http://articles.mercola.com/sites/articles/archive/2011/08/09/hungary-destroys-all-monsanto-gmo-corn-fields.aspx?np=true

zdroj:http://www.freepub.comehere.cz/vse/madarsko-znici-vsechna-geneticky-modifikovana-kukuricna-pole-od-monsanta

Žádné komentáře:

Okomentovat