Aktuální zajímavé zprávy a odkazy

12 vládců planety - žádné tajemství

Mějte doma jídlo na rok dopředu, kupujte zlato a stříbro. Inflace může být 30%-40%. Pravda může být šokující. Mnozí budou v rozpacích. Bude i u nás měna jako za A. Zápotockého? Co vy na to? Jaké jsou osobní vlastnosti lidí, kteří ovládají tento svět? Výpověď aljašského kaplana, který s těmito lidmi strávil řadu let.
Na novinkách.cz to jen potvrzují když nám bez servítek jasně říkají:

Většinu světového bohatství kontroluje devět procent populace


Známou písničku Voskovce a Wericha Svět patří nám by si mohla zpívat poměrně malá skupina lidí. Světové bohatství podle zprávy finanční skupiny Credit Suisse vyjadřuje číslice 231 biliónů dolarů. Ovšem téměř 40 procent z této částky je pod kontrolou pouhého půl procenta světové populace. Půl procenta populace představuje přibližně 30 miliónů lidí.

Pyramida světového bohatství

A nejen to, dalších více než 40 procent světového bohatství kontroluje dalších 8,2 procenta světové populace. Osmdesát procent bohatství tak ovládá asi devět procent světové populace, především obyvatel Evropy a Severní Ameriky.

Studie upozorňuje i na výsledek z opačné strany žebříčku. Chudší polovina populace vlastní pouhé jedno procento světového majetku.

Aby se člověk dostal mezi deset procent nejbohatších, musí mít majetek v hodnotě 82 000 dolarů (asi 1,4 miliónu Kč). Aby patřil mezi jedno procento nejbohatších, musí vlastnit 712 000 dolarů.

Studie poznamenala, že nejbohatší lidé žijí ve Švýcarsku, Švédsku, Singapuru, Norsku, Francii a Austrálii.
Ekonomiku ovládá 13 000 firem

Jiná nová studie však upozorňuje, že světovou ekonomiku z velké části ovládá poměrně malá skupina nadnárodních společností, většinou bank.

Trojice systémových teoretiků z technologického institutu ETH Zurich analyzovala celkem 43 060 nadnárodních korporací a prověřovala při tom složení jejich vlastníků a další vazby, které je spojují. Cílem bylo získat přehledem o tom, jak a kým jsou vlastně společnosti kontrolovány a prostřednictvím jakých sítí tento systém funguje.

Stefania Vitali, James Glattfelder a Stefano Battiston nakonec rozeznali jádro tvořené 13 018 firmami, které jsou propojeny se dvěma a více dalšími podniky. V průměru dokonce s 20 dalšími společnostmi.

Přitom 40 procent ekonomické hodnoty nadnárodních společností je skrz komplikovanou síť vlastnických kanálů kontrolováno skupinou 147 nadnárodních firem, které samy sebe plně kontrolují. Tři čtvrtiny z nich jsou banky.

5 komentářů:

 1. Tak to toho moc dědek neřekl.Za třicet minut vysvětlil že za rok bude 50% inflace.Pokud by toho věděl skutečně dost, zaplnil by těch třicet minut obsáhleji a ne jen dokola přesvědčovat, že to co říká je pravda.

  OdpovědětVymazat
 2. ANO.to teda s tebou souhlasím, buĎ schválně mlží a dělá důležitýho a chce jen lidem vsugerovat nastavájící shit, nebo mluví především k americanum a vi ze jsou to kreteni, tak jim to vysvetluje radne polopate, pomalu a znovu a znovu a znovu :-)))

  komo

  OdpovědětVymazat
 3. Nikdy jsem v Americe nebyl a tak neznám neskreslenou duchovní zdatnost obyvatelstva.Ale je to fakt moc protahovaný projev.Támhle Jarda říkal, že je vládce světa a za rok bude jednou tak draho.

  OdpovědětVymazat
 4. Hi fellas,
  Thank you so much for this wonderful article really!
  If someone want to read more about that drevostavby Plzen drevostavby Klatovy I think this is the right place for you!

  OdpovědětVymazat
 5. Hi fellas,
  Thank you so much for this wonderful article really!
  If someone want to read more about that drevostavby Plzen drevostavby Klatovy I think this is the right place for you!

  OdpovědětVymazat