Aktuální zajímavé zprávy a odkazy

Aleš Brichta asi ví o čem mluví

Aleš Brichta:
Měla by přijít další revoluce!


(přišlo emailem bez uvedení zdroju či autora)


„Politici dělaj z každýho vola/ na ulici kradou cikáni kola/ už by to vyřešit měl/ nějakej deratizer". Tohle zpívá na svém novém cédéčku hudebník Aleš Brichta. Padesátiletý rocker za to dostal nálepku rasisty. „Vyfoťte mě radši s mým manažerem," říká Brichta hned na úvod rozhovoru a dodává: „Vyrazím tím hned někomu zbraň z ruky." Brichtovým manažerem je už pěl let Róm.

Po tom, co zpíváte, si o vás mnoho lidí celkem logicky myslí, že jste rasista. Co vy na to?

Je okurková sezóna a na podzim jsou volby. Novináři se proto bojí otevřít jakoukoliv politickou kauzu. Bušinu (člen ČSSD obviněný z daňových úniků, pozn. red.) a podobný. Všichni jsou předposraný dopředu, tak o čem mají psát? Takže se jako slepice flusu chytili takovéhle hovadiny. Jo a ještě jen tak mimochodem, moje přítelkyně je napůl cikánka.

Třeba chcete okurkové sezóny využít vy. Kontroverzní text o deratizerovi od vás může být dobrý marketinkový tah.

Ano, udělali mi zadarmo reklamu za strašné peníze, ale na druhou stranu mě to taky leze krkem.

Minulý týden jste byl kvůli tomu i u výslechu na policii, co po vás chtěli?

Tam to bylo docela veselé. Nevím, jestli vám to ale můžu říct.

Proč ne?

Nemůžu, protože vy to pak uveřejníte. Přišel jsem tam a ten policajt mi řekl: „Pane Brichta, já jsem dneska mluvil se státním zástupcem a ten mi nařídil, že máte říct nějaký tři věty, nějak se k tomu vyjádřit, a že když bude kvůli tomu pak ještě někdo otravovat, tak ho mám poslat do p..i." Tak jsem se začal smát. A vyšetřovatelka pak dodala, že si přečetla text toho Deratizera a že neví, v čem je problém. „Vždyť já tady mám v Libni minimálně tři případy ukradených kol nebo něčeho podobnýho denně a všechno to udělají cikáni," řekla. Všem jim bylo samozřejmě jasné, že to je hovadina. Jak mám poukázat v textech na kriminalitu? V těhle pěti slovech jsem řekl všechno.

Já nejsem textař, ale třeba jste tam mohl místo "na ulici kradou cikáni kola" dát "na ulici někdo krade kola" a bylo by to.

Na, na, ná (zpívá). Na ulici někdo ... To prostě nejde.

Třeba by to ale bez těch cikánů přece jen nějak šlo.

Jak to mám zjednodušit? Jak mám říct, že se na ulici krade?

Bez slova cikán. Kdybyste to napsal obecně, tak by to nikomu nevadilo. Vy tím vyvoláváte asociaci, že každý Rom krade.

A mělo by to takový dopad? Bylo by to každému hned jasné? Každý si hned vzpomene, kolikrát ho cikáni přepadli a okradli. Musím jako textař ve zkratce vyvolat nějaké emoce a tenhle účel ten text přesně splňuje. Stojím si v něm za každým slovem. Kradou cikáni kola?

Taky je asi kradou, ale kradou je i jiní.

Ano, i bílej, žlutej a puntíkovatej může ukrást kolo. Tohle já ale neřeším. V Libni devadesát šest procent kriminality na ulici spáchají cikáni. Vyrostl jsem na Žižkově. Měl jsem bar v Karlíně a teď ho mám tady v Libni. Všude jsou samí cikáni. Se slušnými nemám problém. Mám mezi nimi milion kamarádů. Ale tak to prostě je.

Asi už víte, že se k tomu vašemu Deratizerovi už přihlásila extremistická Dělnická strana?

Mně je Dělnická strana úplně ukradená. Trvalo mi půl roku, než jsem z tohohle baru nácky vyházel. Tady se totiž ti kriplové začali scházet. Já jsem to vyřešil tak, že jsem pozval kompletní policejní jednotku proti extremismu. A pak jsem za těmi nácky přišel a řekl jim: "Hele frajeři, dneska jsme tady měli policajty, protože se tady scházíte a děláte píčoviny, tak vás jenom upozorňuju, že sem dali kamery a já ani nevím kam." Od toho dne se tady neobjevil ani jeden.

A právě tihle lidé teď vaši píseň oslavují.

Vždyť je to jen jedna větička vytržená z kontextu. Ten text je proti politice, proti sviňárnám, proti tomu, jak tady všichni kradou. Ono už je to jedna verbež. Já jsem byl dřív fanda ODS, ale teď už nejsem fanda nikoho.

Mimochodem romská otázka je i dobrý marketinkový hit v politice. Čunek, Janáčková, Řápková. Ti všichni se prosadili díky tomu, že „řešili" romský problém.

Když se podívám z jakých vybydlených bytů Čunek Romy ze Vsetína vystěhoval, tak mě Čunek štve. Měl je nakopat a říct jim: „Vybydleli jste si to, tak zaplaťte za opravy a dluhy za nájmy, nebo půjdete sedět." On jim místo toho ještě za obecní peníze sehnal jiné bydlení. Kdyby nezaměstnanej bílej přišel na úřad, že chce byt pro rodinu, myslíte, že by něco dostal? Nedostal! Tak co to jsme za společnost? To je rasismus naruby.

Co si myslíte o tom, co teď dělá váš muzikantský kolega a teď i ministr pro menšiny Michael Kocáb? Ten má úplně opačný názor než vy.

On se nacpal někam, kde o tom vůbec nic neví. A kdybych mimochodem rozebral jeho texty z desky Straka v hrsti: „Pražákům těm je tu hej" a podobně, tak by se možná divil.

Deratizer je tedy zkratka. Ale jak by se tedy měl problém romské menšiny u nás řešit?

Jednoduše. Zeptat se cikánů: „Chceš pracovat? Staráš se o svý děti? Choděj do školy? Ano? Pak tě budeme podporovat. Když ne, máš smůlu."

Co řeknete ale těm Romům, kteří nemůžou získat práci, protože je nikdo kvůli jejich pověsti nepřijme?

A kdo může za to, že mají blbou pověst? Za to můžou ti, kteří ty levárny v minulosti i teď dělaj. Ať si to vyřeší nejdříve sami uvnitř své komunity. Ať ty levé nakopou do zadku. Aby se někdo zbavil nějaké nálepky, musí se o to sám zasloužit.

Co si o tom myslí váš manažer?

Manažer: To samé. Dobrý Romové by těm špatným měli nakopat, aby je začali lidi vnímat jinak.

A jak to mají udělat?

Brichta: Jestliže chce někdo žít v nějaké společnosti, musí se asimilovat. Přece se společnost nebude přizpůsobovat menšinám. Co to je za blbost.

To nezní příliš realisticky.

Kdo jiný by to ale za ně měl vyřešit. My? Když u olašských Romů něco řekne jejich král, tak to prostě funguje. Někdo takový by to měl vzít do rukou a říct dost!

Kdo by vlastně podle vás měl být tím deraterizerem a co by měl dělat?

Měla by přijít další revoluce, kdy by měla být současná politická špička a celý establishment nakopanej do zadku. Od parlamentu až po městské zastupitele. A pak by si lidi měli říct: „A teď tam zvolíme slušný lidi."

Jak byste je chtěl "nakopat"? Jak byste chtěl zrušit parlament?

Když se to neudělalo v osmdesátém devátém, tak je potřeba znovu vyjít do ulic. Tohle přece dál nejde.

To snad nemůžete myslet úplně vážně.

Je to trochu fikce, ale co s tím dělat jiného.

Nemáte nějaké reálnější řešení?

Totální kontrola. Ale pozor, opravdu nezávislá, na kterou nebudou moct. Totální kontrola od parlamentu až po obecní úřady. Ať se klidně zaměstná půl milionu kontrolorů. Aby si nemohli dovolit nějaké levárny. Aby se nenakupovaly gripeny. Vždyť tenkrát v tom parlamentu skončilo 400 milionů úplatků. Když teď čtu, jak všichni šíleně věří Kalouskovi, ježíšmarjá, vždyť to je člověk s největším kontem ve Švýcarsku. Kolik on, když dělal náměstka na obraně, vyinkasoval prachů pro lidovce a pro sebe. Můj kamarád dováží zbraně. Vím, kolik musel dát do stranické pokladny a Kalouskovi na osobní účet, aby vůbec mohl jít do nějakého tendru.

Takové výroky chtějí důkazy.

Gripeny se také zametly pod stůl. A nebo Standa Gross a Unipetrol. Za to inkasoval minimálně 50 milionů.

Jestli tohle všechno víte, měl byste jít na policii.

Kdyby člověk tyhle věci pustil natvrdo, tak budu koumat, kolik je na dně v Orlické přehradě stupňů. Znám spoustu politiků a vím o spoustě křiváren. Vemte si třeba toho Bašinu. To se všichni bojí otevřít a socani jsou z toho posr... Vždyť se jen při domovní prohlídce zjistilo, že měl doma několikanásobně víc peněz než kdysi Srba. Stovky milionů.Teď je před volbami a mohl by z toho být obrovský průser. A tyhle věci se neřeší a na to já v tom svém textu taky poukazuju. Že z nás dělaj voly. To není o rasismu, ale o politických levárnách.

Žádné komentáře:

Okomentovat