Aktuální zajímavé zprávy a odkazy

Případ hliník - od alergie po rakovinu

Hliník je fascinujúci kov: je ľahký, nehrdzavie a ľahko sa spracúva. Ešte pred niečo viac ako sto rokmi bol hliník tak exotický, že bol prezentovaný na svetovej výstave a bol drahší ako zlato. Dnes je tento kov prítomný všade, ako lacný a stabilný materiál. Ako obalový materiál na nápoje alebo mliečne výrobky, na obklad moderných fasád alebo ako surovina pre cement a hliníkovú keramiku -- tento ľahký kov má nespočetné aplikácie. Hliník sa však nepoužíva iba ako materiál na výrobu kovových výrobkov. V dôsledku svojich rozmanitých chemických vlastností je súčasťou kozmetických výrobkov, potravín alebo liekov. V deodorantoch zlúčeniny hliníka reagujú s pokožkou, ktorá potom neprepustí pot.

V potravinách zvyšujú sypkosť alebo sa používajú ako farbivo. Bez hliníkových prísad by väčšina vakcín vôbec nefungovala, prípadne by nevyvolala takmer žiadnu tvorbu protilátok -- podľa vakcinačného priemyslu kritérium úspešnosti vakcíny. A pri čistení pitnej vody ióny hliníka reagujú s čiastočkami nečistôt, takže tieto sa vyzrážajú a zachytia vo filtri. Zlúčeniny hliníka sa bezstarostne používajú v najcitlivejších oblastiach života. Je však hliník tak neškodný, ako to už desaťročia jeho výrobcovia zdôrazňujú?

Vedci sú znepokojení a nachádzajú stále viac dôkazov možnej účasti hliníka na množstve chorôb, od alzheimera až po rakovinu prsníka, od alergií až po autoimunitné ochorenia. K tomu sa ešte pridáva environmentálny aspekt: na výrobu hliníka sa používajú obrovské množstvá surovín a energie. Výroba hliníka potrebuje 10-razy viac energie ako výroba ocele. Aby toho nebolo dosť, jeho výroba -- ako sa to stalo pred dvoma rokmi pri pretrhnutí odkaliska v Maďarsku -- môže viesť k environmentálnym katastrofám obrovského rozsahu. Napriek tomu hliník zažíva svoj rozmach a namiesto toho, aby bola bezpečnosť výrobkov podrobená dôkladnej skúške bezpečnosti, ustavične sa vyvíjajú nové formy použitia. „Žijeme v ére hliníka", hovorí britský environmentálny toxikológ Christopher Exley, ktorý už dri desaťročia skúma všetky zdravotné aspekty tohto prvku. „Hliník už nedokážeme len tak vylúčiť z nášho života. Preto je najvyšší čas, venovať našu pozornosť tejto téme, aby prestál rásť počet chorôb, ktoré možno súvisia s hliníkom." Film Berta Ehgartnera vás jednoducho nedá spať. Formuluje otázky, ktoré hliníkový priemysel (a tiež vakcinačná mafia) s krivým úsmevom bagatelizuje.

Žádné komentáře:

Okomentovat