Aktuální zajímavé zprávy a odkazy

Dalajláma je někdo jiný než si myslíme

Colin Goldner – Za Dalajlámovým úsměvem

Přednáška německého psychologa o obsahu jeho knihy Dalajláma – Pád božích králů vyvrací silný nános mýtů kolem Tibetu a Dalajlámy vydávanými za vrchol moudrosti, osvícení a lásky. Před vpádem Číny existoval v Tibetu tvrdý feudální a nevolnický režim, na jehož vrcholu stál Dalajláma a jeho rodina. Chudoba a nevzdělanost a kruté tresty byly běžnou součástí života a díky náboženským dogmatům, která měla daleko k pravému buddhismu, nebylo možné změnit společenské postavení.
Přednáška: Colin Goldner o tibetském buddhismu
Univerzita Vídeň, Rakousko 20. července 2012
Colin Goldner, autor knihy Dalajláma – pád božího krále (dá se použít i Dalajláma – případ božího krále, rozšířené vydání Alibri-Verlag 2008) je jedním z mála západních expertů, pokud jde o historii a povahu tibetského buddhismu.
freetibet
Dalajláma se po celém světě setkává s respektem a obdivem. Co se ale skrývá za jeho osobou a jeho náboženstvím, to otevřeně popisuje kniha Colina Goldnera. Sleduje v ní životní dráhu muže, který byl jako malé dítě ,,objeven“ jako reinkarnace ,,Dalajlámy“ a byl po té připravován na svůj úřad v klášteře. Popisuje invazi čínské lidové osvobozenecké armády (Tibetu i navzdory celé západní propagandě přinesla značnou modernizaci, například v oblasti vzdělávání a zdravotnictví) a útěk Dalajlámy do Indie. Popisuje, jak se z pěšáka studené války a spolupracovníka CIA a stal nositel Nobelovy ceny za mír a mediální hvězda.
Ještě výmluvnější jsou exkurze, které se systematicky zabývají jednotlivými otázkami tibetské historie a zvláštní variantou tibetského buddhismu. Zejména pokud jde o životní podmínky obyvatel ve starém Tibetu. Goldner odhaluje šokující informace: obraz klidného, na moudrost orientovaného buddhismu tak dostává vážné trhliny. Lamaismus za sebou zanechává stopy krve, jeho démonologie se dá snadno zaměnit s katolictvím, kde má žena také jen podřadnou roli.
Aktuality, články, knihy, další informace: http://www.gottkoenig.de/node/15.html
51QKCH1F2XL._SY344_BO1,204,203,200_Victor & Victoria Trimondi: Der Schatten des Dalai Lama. Sexualität, Magie und Politik im tibetischen Buddhismus – O stuidu podivných sexuálních praktik, rituálů, politiky apod. v tibetském budhismu; kniha úplně zmizela z obchodů


Guntram Colin Goldner (* 1953 narozen v Mnichově) je německý psycholog, který je aktivní autor knih, vědec a novinář.
Studium na vychovatele a pedagoga ukončil v roce 1980. Byl také aktivní v anti-autoritářském hnutí Kinderladenbewegung. Po té Goldner do roku 1988 studoval sociální pedagogiku a andragogiku, stejně tak kulturní antropologii v Mnichově a Los Angeles. Od roku 1990 pokračoval v postgraduálním studiu žurnalistiky v Hohenheimu. Od roku 1988 vedl státem uznanou odbornou zdravotnickou školu v Garmisch-Partenkirchenu. Od roku 1992 působil nějaký čas v rozvojové pomoci pro Nepál. Je veganem a bojuje za práva zvířat.
Jeho hlavním zájmem jsou sekty, psycho-kulty, okultismus, alternativní medicína a léčitelství z celého světa. Známým se stal díky jeho kritickým knihám zejména o Tendzinu Gyatshovi (současný Dalajláma) a Bertovi Hellingerovi. Jeho knihy o psycho-scéně patří mezi klasiku.
Jako psycholog se Goldner zabývá důsledky použití psychologických technik, kdy pomáhá a radí lidem. Od roku 1995 vede fórum Kritická psychologie v Mnichově. Od roku 1988 píše pro časopis Psychologie heute a do dalších periodik.
Goldner je spoluzakladatelem organizace za práva zvířat rage&mason a dobrovolník v útulku zvířat Hundeasyl v Dolním Bavorsku. Pravidelně píše pro časopis za osvobození zvířat Tierbefreiung.
Je také členem vědecké rady Mezinárodní rady Internationalen Bund der Konfessionslosen und Atheisten stejně tak vědecké rady Open akademie. Je členem poradního výboru Nadace Giordana Bruna a Svazu německých spisovatelů. Od roku 2011 se zabývá projektem Relaunch des Great Ape, za práva lidoopů
 ZDROJ:

Žádné komentáře:

Okomentovat