Radiace z mobilních telefonů způsobuje rakovinu mozku, vyvozují vědci


Man-Cellphone-New-York-Brooklyn-BridgeOtázka toho, jestli mobilní telefony způsobují rakovinu mozku, byla definitivně vyřešena, varovali nedávno vědci a lékaři Spojených Států na pediatrické konferenci v Baltimoru. „Váha důkazů je jasná: mobilní telefony způsobují rakovinu mozku,“ řekl Dr. Devras Davis, prezident Environmental Health Trust. Obzvláště děti jsou ohroženi těmito ničivými účinky radiace mobilních telefonů, dokonce i děloha, varují experti. To je důvodem, proč by těhotné ženy měly také omezit používání svého telefonu.
„Držte telefon dál od oblasti břicha – obzvláště s blížícím se koncem těhotenství,“ říká Davis.

Oxidativní poškození přispívá k rakovině

Mobilní telefony vysílají typ radiace, známý jako radiofrekvenční radiace, (RFR), která se také používá k přenášení bezdrátového internetového signálu. Je to odlišné od ionizující radiace (jako ta z rentgenů), která je známá pro působení poškození DNA a rakoviny. Donedávna mnoho expertů trvalo na tom, že RFR má jednoduše málo energie k tomu, aby způsobila takové buněčné poškození, jaké způsobuje rakovinu – dokonce i poté, co se začali shromažďovat studie, které spojovaly RFR působení a rakovinu.
V r. 2010 klíčová mezinárodní studie Interphonu zjistila, že 10 a více let používání mobilního telefonu se pojí s o 40 procent větším rizikem mozkových nádorů, o 300 procent větším rizikem nádorů akustického nervu a také se zvětšeným rizikem rakoviny příušních žláz. Riziko mozkových nádorů bylo o 400 procent větší mezi těmi, kdo začali telefon používat před 20. rokem. Překvapivě, metodologie této průmyslem financované studie byla široce kritizována pro techniky analýzy, které jsou designované, aby ukázali menší riziko – což poukazuje na to, že skutečné riziko je  ještě mnohem větší.
V r. 2011 Mezinárodní Úřad pro Výzkum Rakoviny klasifikoval RFR jako možný karcinogen.
Poté, v r. 2015 studie Elektromagnetické Biologie a Medicíny poskytla část odpovědi na to, jak RFR může vést k rakovině. Přehodnocení předchozího výzkumu do biologických dopadů RFR vystavení ukázal, že úrovně radiace absorbované normálním mobilním telefonem nebo bezdrátovým užitím internetu produkuje oxidativní stres, stav, při kterém tělesná schopnost antioxidantů je narušena a volné radikály se začínají vytvářet v těle.
Volné radikály způsobují oxidativní poškození buňkám a DNA a byly důrazně spojovány s rakovinou, srdečními chorobami, demencí a dalšími zdravotními problémy.

Děti jsou ohroženy více

Děti jsou obzvláště náchylné na zdravotní rizika z mobilních telefonů, varovali přítomní na Baltimorské konferenci. Podle Davise jejich mozky absorbují dvakrát více radiace než mozky dospělých při stejném vystavení.
Toto může vysvětlit studie, které ukazují, užívání mobilního telefonu těhotnými ženami může ovlivnit vývoj jejího nenarozeného dítěte.
„Existuje korelace mezi použitím mobilního telefonu v těhotenství a problémů s chováním u jejich dětí,“ řekl Dr. Hugh Taylor ze zdravotní školy v Yale.
Děti jsou také poškozeny tím, jaký zničující efekt mají mobilní telefony na lidské sociální vztahy, varovala klinická psycholožka Catherine Steiner-Adair.
„Tato zařízení skutečně zhoršují naše rodinné vztahy, protože průměrná matka nebo otec kontroluje svůj telefon 60 až 110 krát za den,“ řekla.
Mnohé studie totiž ukázaly, že rodiče pravidelně ignorují své děti a namísto toho se dívají do svých telefonů, a to, že toto má souvislost s vyšší úrovní poruch chování u jejich dětí. A děti jsou si vědomy toho, že jsou ignorovány: V jedné mezinárodní studii třetina dětí řekla, že jejich rodiče tráví na svém telefonu nejméně tolik času, kolik tráví s nimi; podobný počet řekl, že se cítili nedůležití, když byli jejich rodiče od nich odpoutané svými telefony; a více než polovina tvrdí, že jejich rodiče kontrolují svá zařízení příliš často.
Rodičovské používání mobilních zařízení dělá děti více náchylné k vyvinutí závislosti na technologii, což je zase spojeno s kognitivními, emocionálními a sociálními problémy.
„Takže nám z toho vychází trojnásobné, čtyřnásobné neštěstí kolem biologického efektu, psychologického efektu a efektu spojeného s mozkovými vlnami,“ řekl dětský neurolog Dr. Martha Herbert.
Středa, 11. 5. 2016
Zdroje k článku:

Žádné komentáře:

Okomentovat